Czym dokładnie jest praca zespołowa?

Często słyszymy wyrażenie "praca zespołowa", ale czy potrafisz w prosty sposób wyjaśnić, na czym ona polega?

Prawdopodobnie nie. Dzieje się tak dlatego, że praca zespołowa jest bardzo złożona i zróżnicowana, a jej charakter zależy od samego zespołu i sposobu jego pracy. Każdy zespół jest inny i działa w nieco odmienny sposób. W zasadzie wszystko sprowadza się do tego, co działa w danej grupie, ale istnieją podobne cechy w zespołach, które odniosły sukces.

Zanim przejdziemy do tego, co tworzy dobry zespół, przeanalizujmy to w najbardziej uproszczonej formie. Więcej informacji na temat tego, czym jest zespół i dlaczego warto wdrożyć pracę zespołową przy biurku, można znaleźć w tym filmie.

Jak widać, zespół to grupa ludzi pracujących razem nad osiągnięciem tego samego celu. W każdym zespole zawsze będą pojawiać się problemy, być może nieporozumienia lub drobne konflikty, ale szybkie ich przezwyciężenie zapewni wszystkim sukces. W przestrzeni biurowej ważne jest posiadanie systemu biurek, który umożliwi członkom zespołu łatwą komunikację i współpracę nad projektami, a także sprawi, że nikt nie zostanie pominięty.

Co zatem tworzy dobry zespół?

 • Wysokiej jakości komunikacja między członkami zespołu
 • Wspólna koncentracja na wynikach i celach końcowych
 • Wszyscy pracują równie ciężko i wnoszą równy wkład
 • Członkowie zespołu wspierają się nawzajem w razie potrzeby
 • Zespół ma wyznaczonego lidera, ale każdy może dzielić się pomysłami i udzielać wskazówek innym, jeśli zachodzi taka potrzeba
 • W zespole są jasno określone role, które są zrozumiałe dla wszystkich
 • Sukces jest świętowany jako grupa, a nie przez jednostki

Praca zespołowa nie zawsze przebiega bezproblemowo, ale wspólna wizja zespołu pozwala przetrwać wszystkie trudne chwile, które mogą się pojawić. Oczywiście nie każdy jest graczem zespołowym, ale ważne jest, aby odłożyć na bok wszelkie indywidualne cele lub pragnienia i skupić się na dobru celu, tj. dobru firmy.

Jeśli w Twoim biurze nie ma obecnie etosu pracy zespołowej, nie oznacza to, że nie można go z czasem wprowadzić. Pierwszym krokiem jest stworzenie środowiska, które zachęca do współpracy. Warto pomyśleć o okrągłym biurku zamiast dłuższych, które nie pozwalają wszystkim się wypowiedzieć, a także o modnych meblach biurowych, które zainspirują do pomysłów i dyskusji.

Zalety pracy zespołowej

Jeśli w Twoim biurze potrzebny jest impuls do pracy zespołowej, jakie są główne zalety takiego sposobu pracy?

 • Połączenie kilku umysłów, aby pomóc w tworzeniu lepszych pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania trudnych problemów
 • Wzmacnia morale w miejscu pracy
 • Pomaga rozwijać lepsze relacje w miejscu pracy
 • Łączenie różnych mocnych stron
 • Uczy pracowników osiągania kompromisu i radzenia sobie z problemami w zdrowy sposób
 • Zwiększa produktywność
 • Odrzuca przekonanie, że wszystko spoczywa na barkach jednej osoby, co może zmniejszyć stres w miejscu pracy
 • Wiele osób zgadza się, że praca zespołowa jest przyjemniejszym sposobem pracy
 • Istnieje większe prawdopodobieństwo dotrzymania terminów i osiągnięcia celów, gdy wszyscy dążą w tym samym kierunku

Ważne jest, aby starać się zjednoczyć zespół i zadbać o zbudowanie i utrzymanie zaufania. Wiele organizacji organizuje regularne dni budowania zespołu, aby spełnić ten warunek, ale można to samo osiągnąć, dbając o to, aby środowisko biurowe umożliwiało pracownikom swobodne poruszanie się i omawianie problemów.

Dobrym pomysłem są tu strefy. Oznacza to, że każdy, kto pracuje w ciszy, może wykonywać swoją pracę bez rozpraszania się, a ci, którzy muszą przedyskutować lub przeprowadzić burzę mózgów, mogą kontynuować swoją pracę bez obawy, że spowodują zbyt wiele hałasu lub zakłóceń w przestrzeni biurowej.

Praca zespołowa to świetny sposób na pracę, który pomaga stworzyć bardziej optymistyczne i pozytywne środowisko. Kiedy wszyscy pracują razem, wszyscy czują się wspierani, co oznacza, że stres i zmartwienia znacznie się zmniejszają.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na naszej stronie! Życzymy miłej i pomocnej lektury naszych artykułów. 

Często czytane

Kontakt
Powlekany czy niepowlekany?
Urządzenia wielofunkcyjne

Świeże newsy branżowe

Co zrobić, gdy... Biznes nie wydaje się rosnąć
Co zrobić, gdy ... Musisz zmienić swój system komputerowy
Co zrobić, gdy ... Chcesz zachęcić swoich pracowników do większej...
© Copyright singlembyc. All Rights Reserved.