Format - To oczywiście podstawowa kwestia, by wiedzieć jaki rozmiar papieru będzie w naszej drukarce wykorzystywany. Podstawowy rozmiar to oczywiście A4, który stosowany jest najczęściej.
Gramatura - Jest to waga jaką ma jeden metr kwadratowy papieru. Jednostka jest gram na metr kwadratowy. Decyduje to przede wszystkim o wytrzymałości, grubości oraz objętości papieru. Dlatego warto wybierać taki, który ma lepszą gramaturę.
Grubość - Oznacza odległość jaka jest miedzy spodem a górą papieru, który będzie położony na płasko. Najczęściej będzie to 110 mikronów.
Nieprzeźroczystość - Jest to zdolność do odbijania i wchłaniania światła. Papier musi być jak najbardziej odporny na działanie światła i wtedy będzie mógł zostać pozytywnie oceniony przez kupujących.
Gładkość - Patrząc na papier z profilu można zobaczyć, że im mniejsza będzie różnica między najwyższymi a najniższymi punktami tym bardziej gładki jest taki papier. Od tego jaka jest gładkość zależy jaka będzie jakość nadruków.
Jasność i białość - To pojęcia, które stosuje się zamiennie. Mamy jednak pewne różnice, które będą to opisywały. Jasność jest to zdolność papieru do odbijania światła i kolorów jakie wchodzą w jego skład. Najbardziej białe papiery będą się charakteryzowały odbicie nam poziomie 100%. Białość nawiązuje do tego jaki jest odbiór papieru wzrokowo. Łatwo będzie to można sprawdzić, jeśli położy się różne rodzaje papieru obok siebie z różnych klas. Wtedy będzie widać, że konkretne papiery się różnią i teoretycznie biały wcale taki biały nie jest. Ta kwestia ma więc istotne znaczenie i warto na pewno wziąć ją pod uwagę, ponieważ może to być ważne szczególnie przy niektórych rodzajach wydruków. Ale na co dzień nie ma to większego znaczenia, ponieważ większość papierów, które są nam oferowane będzie białych i nie trzeba szczególnie tego wszystkiego sprawdzać.