Jak produktywność i zdrowie działają ręka w rękę

Czy masz ochotę pracować, gdy nie czujesz się najlepiej - może nie spałeś poprzedniej nocy, boli Cię głowa, a może jesteś przeziębiony?

Nie.

Pchasz się do pracy, bo to jest to, co robimy, ale czy pracujesz tak dobrze, jak w normalnych warunkach?

Prawdopodobnie nie.

To całkowicie naturalne i normalne, że trudno nam się skupić i być produktywnym, gdy nasze zdrowie nie pracuje na pełnych obrotach, a może po prostu czujemy się nieco gorzej. To samo można powiedzieć o problemach ze zdrowiem psychicznym; ktoś, kto zmaga się ze stresem, lękiem lub depresją, nie będzie w stanie skupić się tak dobrze jak zwykle, a zatem nie będzie tak produktywny jak zwykle.

Wynika z tego, że istnieje bardzo wyraźny związek między stanem naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, a poziomem naszej produktywności - nawet w nowoczesnym środowisku biurowym. Biorąc to pod uwagę, czyż nie jest oczywiste, że pracodawcy powinni skupiać się przede wszystkim na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników? Wiemy przecież, że wydajność równa się zysk!

Wybór odpowiednich mebli biurowych może mieć ogromny wpływ na samopoczucie, np. na to, jak łatwo pracuje się przy biurku, jak wygodne i stabilne jest krzesło, ale równie ważne jest szerzenie wiedzy na temat ogólnego stanu zdrowia oraz sposobów poprawy odporności i innych aspektów dobrego samopoczucia. Powinniśmy także w znacznie większym stopniu skupić się na stresie, który - jeśli nie jest kontrolowany - może wywoływać objawy fizyczne. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne przemyślenie zagospodarowania przestrzeni biurowej i zapewnienie pracownikom odrobiny schronienia i przestrzeni, do której mogą uciec, gdy tego potrzebują.
Można to zrobić, instalując kabiny biurowe lub prywatne pomieszczenie do odpoczynku, które znajduje się z dala od głównego biura.

Oczywiście zdrowie jest kwestią osobistą i to sam pracownik powinien dbać o swoje zdrowie, konsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości, zdrowo się odżywiać, uprawiać dużo ruchu i wysypiać się, ale są też inne aspekty, w których pracodawca może mu pomóc. Na przykład zapewnienie bezpiecznego, wygodnego i przyjaznego środowiska pracy to absolutne minimum. W pierwszej kolejności należy zainstalować wygodne, nowoczesne biurka i zachęcać do regularnych przerw w pracy, ale warto też pomyśleć o innych aspektach, takich jak oferowanie zdrowych przekąsek w stołówce, fontanna z wodą w biurze dla nawodnienia, a może zajęcia sportowe w czasie przerw na lunch.

Zwiększanie świadomości na temat zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia, być może z pomocą w rzuceniu palenia jako pierwszą opcją, jest idealnym rozwiązaniem, aby pomóc pracownikom stać się zdrowszymi, a przez to bardziej wydajnymi.

Oczywiście pracodawcy nie powinni skupiać się wyłącznie na stronie produktywności, ponieważ w przypadku zdrowych pracowników chodzi o coś więcej niż tylko o liczbę sprzedanych sztuk czy liczbę wyprodukowanych artykułów. Dbałość o pracowników jest kluczowym elementem podnoszenia morale, ale wszystko to w ostatecznym rozrachunku przekłada się na wydajność!

Ktoś, komu brakuje energii z powodu choroby lub problemów zdrowotnych, nie będzie w stanie skoncentrować się tak dobrze, jak w innych okolicznościach, a to oznacza zwiększone ryzyko popełnienia błędów i utraty dni chorobowych. Wszystko to stanowi poważny problem dla firmy, która stara się zwiększyć swój udział w rynku i wyprzedzić konkurencję. Skupienie się na zdrowiu i zwiększenie świadomości tego, co robić, a czego nie robić, aby czuć się jak najlepiej, jest zatem ważną częścią codziennego życia biurowego.

Chodzi także o to, aby myśleć nieszablonowo - co powiesz na grupową medytację podczas przerw na lunch? Brzmi to "nieszablonowo", ale wykazano, że medytacja ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a zwłaszcza na samopoczucie psychiczne!

Niezależnie od tego, w jaki sposób postanowisz skupić się na zdrowiu w swoim biurze, kluczowa jest świadomość, że bez cienia wątpliwości wszystko to ma związek z sukcesem Twojej firmy.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na naszej stronie! Życzymy miłej i pomocnej lektury naszych artykułów. 

Często czytane

Kontakt
Powlekany czy niepowlekany?
Urządzenia wielofunkcyjne

Świeże newsy branżowe

Co zrobić, gdy... Biznes nie wydaje się rosnąć
Co zrobić, gdy ... Musisz zmienić swój system komputerowy
Co zrobić, gdy ... Chcesz zachęcić swoich pracowników do większej...
© Copyright singlembyc. All Rights Reserved.