Powlekany czy niepowlekany?

W większości wykorzystywane obecnie papiery będą niepowlekane. Oznacza to, że nie ma na nich specjalnej powłoki, która będzie sprawiać, że taki papier stanie się bardziej wytrzymały. Papier powlekany najczęściej ma specjalną powłokę, która gwarantuje lepszy kontrast. Nadaje się więc do drukowania obrazów oraz zdjęć. Kupując taki papier sprawdźmy czy pozwala na drukowanie jedno czy dwustronne. Ten drugi rodzaj jest bardziej ekonomiczny. Jeśli chodzi o wykończenie papieru to mamy propozycje: matowy, półmatowy, z lekkim połyskiem oraz z połyskiem wysokim. Wybór tak naprawdę zależeć będzie od tego jaki chce się osiągnąć efekt. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy zdjęciach najlepszy efekt jest na papierze z połyskiem.

Formacja

Jako papier dobry uznać powinniśmy taki, którego włókna są dobrze rozprowadzone. W całej ryzie nie będzie się dało tego dobrze sprawdzić, ale już, gdy wyjmiemy jedną kartkę i weźmiemy pod światło to dokładnie to zobaczymy. Będziemy mogli ocenić jak przechodzi światło, czy równomiernie. Jeśli tak będzie to można liczyć się z tym, że formacja jest dobrze zrealizowana i nie ma tam szczególnych zanieczyszczeń.

Jasność

Ważną sprawą przy wyborze będzie także jasność, która określi białość. Oczywiście tak naprawdę wszystkie papiery są białe, a różnice zobaczymy w momencie, gdy położymy tą niższą klasę obok tej wyższej. 

Nieprzezroczystość

Dobry papier to taki, który pozwala na drukowanie zdjęć i tekstu tak, że nie będą one przebijały na drugą stronę. Całkowita nieprzeźroczystość 100% pozwala na wydruk dwustronny.

Gładkość

Gładkość papieru to taki element, który decyduje o jakości wydruku. Do określenia stosować można dwie różne skale w zależności od tego czy będzie chodziło o papier powlekany czy też niepowlekany. Wskaźniki te mówią o jak duża ilość powietrza przechodzi na minutę przez papier. Im więcej tym wyższa gładkość.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na naszej stronie! Życzymy miłej i pomocnej lektury naszych artykułów. 

Często czytane

Kontakt
Powlekany czy niepowlekany?
Urządzenia wielofunkcyjne

Świeże newsy branżowe

Co zrobić, gdy... Biznes nie wydaje się rosnąć
Co zrobić, gdy ... Musisz zmienić swój system komputerowy
Co zrobić, gdy ... Chcesz zachęcić swoich pracowników do większej...
© Copyright singlembyc. All Rights Reserved.